Kas ilu ja naiselikkus sõltub riidenumbrist?

30 aprill

Olen juba tegelikult pikalt mõelnud selle postituse kirjutamisele. 
Minu kirjutuslaua kohal ripub üks imearmas pildiraam, mille sees on tekst pealkirjaga "Sellel aastal...". Jah, õigesti arvasid, see on mu 2017 aasta lubaduste nimekiri. Trükitähtedes ilutsevad seal laused: "Olen õnnelik.. Olen endaga rahul.. Mõtlen enda heaolule... Hoolitsen enda tervise eest..." 

Siis mõtlen, mis on see, mis paneb mind endaga rahul olema. Kas see on mingitele ideaalidele vastav keha või hea enesetunne? 

Ikka ja jälle taban ennast mõttelt, kas tõesti pean kandma XS-S suuruses riideid, et vastata naiste nn. ilustandarditele? Miks me oleme endale loonud üldse ebaterved ettekujutused ideaalsest kehast? 

Käisin Saku Gümnaasiumis rääkimas natuke tervislikust toitmisest ja eluviisist. Rääkisin ka sellest, mis juhtub siis, kui keerata oma ainevahetus sõna otseses mõttes p**sse, kui elada järest 1,5 aastat dieedil ja minna asjadega hulluks.
Järjest rohkem on instagrami vallutanud fitnessitüdrukute pildid võistlusvormist ja paljud noored tüdrukud ongi võtnud oma elueesmärgiks omada ka sikspäkki, teadmata, mis vaev ja panustused selle taga on. Tegelikult kutsutigi mind rääkima, sest mõned tüdrukud hakkasid end näljutama, tahtes saada "suveks vormi" ja "iluideaalile vastavaks". Ükski kadunud kilo pole väärt seda, mis meie tervisest nii saab.  Ma annaks hetkel kõik, et mu tervis oleks jälle korras! 

Kuigi ma ise pole üldse mingi fitnessi-inimene, siis õnneks ma tean, et see, mida me näeme sotsiaalmeediast, on tavaliselt nende võistlusvorm ja "off-seasonil" on ka kõik võistlejad "pehmemad" kui muidu. Igale pildile aitab kaasa ka hea valgus, lihaste pingutamine ja õiged poosid, et enda paremad nurgad välja tuua. Ka minul on omad paremad küljed, tänu millele tundun mõnel pildil 10 kg kergemana, kui tegelikult olen :D :D

näe, poosetamine aitab küllMetsa see kaalunumber!!

Ma olen kindel, et naised ei ole kunagi oma kehaga rahul. Alati saaks ju paremini ja paremini. Kui ma kaalusin 65-66kg ja kandsin XS suuruses riideid, ei suutnud ma ka mõista, et ma ei pea rohkem alla võtma. Endale tundusin ma ikka paks ja vaevlesin komplekside käes. See, et ma kaalusin nii vähe ja piisavalt väikeseid riideid oli poest keeruline leida, ei teinud mind ikka õnnelikumaks. Selleasemel keerasin pekki oma hormoonid, ainevahetuse ja üleüldise tervise.
olin siin enda arvates ikka paks.. :(
...ja siin ka.. endal võib ribisid üle lugeda..


Praegu kaalun ma samapalju, kui seda blogi alustades. Ma olen nagu nullpunktis tagasi, aga samas ei ole ka. Mu keha on täiesti teistsugune. Kui siis kandsin sama kaalu juures M/L (40-42), siis praegu kannan julgelt S/M (36-38) suurust.

Sama kaal 2014 suvi vs. 2017 märts
2014 vs 2017 (sama kaal) 


Ja ma arvan, et ma ei pea oma keha häbenema ka siis, kui minu XS kleidi asemel läheb praegu selga M. Kas see teeb minust siis koledama naise või paksu inimese.

Kõik inimesed ei peagi olema fitnessi võistlejad või modellid. Kui sa tunned ennast oma kehas hästi, enesekindlalt ja mis peamine, su tervis on korras, kanna kasvõi XL suuruses riideid!! Me ei pea suruma ju ennast kasti.

Siiani pole ma ka täiesti ülesaanud oma paranoiast "mida teised minust arvavad". Veel 66kg'lt mõtlesin, et pole küllalt hea. Ja hiljaaegu pabistasin iga lisandunud kilo pärast, sest kartsin mida teised arvavad.
Ja teate mis? MITTE MIDAGI EI ARVA! Keegi ei hinda sind sellise pilguga, nagu sa seda ise peegli ees teed. Mitte kellelgi pole vahet, kas sa oled piitspeenike või kannad M suurus riideid, end samal ajal enesekindlalt tundes.

Ma ei taha enam võrrelda ennast teistega, sest ainus kellega ma ennast võrdlema peaksin, olen ma ise! Minu võimuses on ennast armastada ja olla igapäev parem inimene kui eile.

Ja ma teen kõik, et saaksin oma tervise korda ja saaksin oma elu täiel rinnal ning õnnelikult elada. Miniatuurne kaalunumber ei ole väärt kehva enesetunnet väärt.

Ma ei peagi olema alati kõigile ideaalne. Jah, mul ongi pehme kõht, natuke üleliigset puusadel ja tagumik, üle mille ei ulata ükski lühike seelik. Aga ma olen kuradima uhke selle üle, mida siiani saavutanud olen. Ma suudan jõusaalis teha rohkem kui kunagi varem ja tunnen ennast palju paremini ja tugevamalt. :)

Foto: Merle Värv

Foto: Merle Värv

Foto: Merle Värv

Foto: Liisi Raudsepp


Foto: Liisi Raudsepp

Foto: Liisi Raudsepp
Foto: Liisi RaudseppMida teie üldse arvate? Kas tegelikult kaalu- ja riidenumber määrab selle, kui ilusad me oleme? 

You Might Also Like

19 kommentaari

 1. Preach, girl! Ma olen sinuga nii nii nõus. See võib muidugi veidralt kõlada, sest mina ju tegelen praegu kaalu langetamisega. Tõsi: minu eesmärk oli saada kiiremaks jooksjaks ja see tõesti teeb mind õnnelikumaks, kui ma saan jooksurajal iseennast võita. Jooksmisel kahjuks kaal loeb väga palju ja oma mugavustsooni kaalus ehk KMI 25 juures mul ei õnnestunud kiiremaks saada, kuigi trenni ju tegin. Ainult väljanägemise pärast ma küll kaalu langetada ei viitsinud. Kui mõtlema hakkan, siis väike kaalulangus tegi mu hormonaalsüsteemile praegu head, ka günekoloog kinnitas seda. Olin ka 6 kg tagasi enda jaoks täitsa tiptop tšikk. :D Põhiline on olla siiski terve. Tervis on kõige kallim vara!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ega minulgi poleks kergema kaalu vastu midagi ja tõesti jooksmisel mõjutab see nii palju. Õnneks see aasta ennast joostes ei ületa. Aga no minul kadusid ära päevad ja muud jamad, seega vist oleneb palju seda langetada. Ja oma tervisega ma enam ka niimoodi mängida ei taha. Kunagi võiks ju ikka lapsi ka saada :D :D

   Kustuta
  2. Jaa, kiire kaalulangus ja nadal rasvaprotsent on ohtlikud selles valdkonnas. Õnneks mul pole neist kumbagi, ei kiiret langust ega madalat rasva%. :D

   Kustuta
 2. Ilus! Mulle meeldib eriti see point, et teisi inimesi ei huvita meie väikesed "vead", mis pole isegi tegelikult vead. Nad on pigem mures iseenda samasuguste ebakindlate kohtade pärast. Ja see on ka väga õige, et enesekindla ja šarmantse naise juures ei pane keegi tema "numbreid" negatiivses mõttes tähele. Näiteks Sophia Loren, Marilyn Monroe, Monica Bellucci või Beyonce pole keegi ju XS...

  VastaKustuta
 3. Arvan, et ei määra ükski kaalunumber, kui ilusad me sisemuselt oleme, mind on pannud üllatuma inimeste arvamus minust ju nad siis ei näegi pelgalt kaalunumbrit, vaid ka sisemust ja olemust...kuigi ise ei ole hetkel kuidagi leppinud sellega, milline ma olen. Kõik inimesed ei peagi imepeenikesed olema. Arvan, et oluline on see, et inimene on rahul sellisena, kes ta on ja milline ta on ning ka tervis hea on. Ise alles õpin iseendaga rahulolemist ning kuidagi ei taha välja tulla, st igal päeval endale midagi head öelda. Sain veebruaris teada, et minu üheks ülekaalu põhjuseks on haigus, mille vastu saan abi juunis, loodan et siis hakkab päike minu jaoks eredamalt paistma ning läheb ka olemine paremaks. Ei taha just imepisike olla, kuid sooviksin olla normaalkaalus ja hea tervisega.

  VastaKustuta
 4. Sa näed praeguses kaalus/suuruses Super välja!!!!

  VastaKustuta
 5. Armas Helena!
  Olen Sinuga absoluutselt nõus, kahjuks tõesti on nii, et liigses enesekriitikas on naised meistrid. See, mida keegi teine Sinust või Sinu kehast arvab, pole tegelikult absoluutselt tähtis. Oluline on, et Sa ise ennast armastaksid ja oskaksid väärtustada ennast just sellisena nagu oled.
  Rahulolu algab sellest hetkest, kui oled hakanud ennast aktsepteerima sellisena nagu oled seda täna, mitte sellisena nagu Sa olid eile või oled homme.

  Iga naine on pärl ja imeline täpselt sellisena nagu ta on!
  Armastage ennast, siis tuleb ka imetlus ja enese väärtustamine!

  Sulle soovin ma palju palju edu igaks Sinu tegemiseks.
  Sa oled võrratu :)

  VastaKustuta
 6. Aaaahh! See pilt sinust küljepealt nende roosade bikiinidega - selliseks ma tahakski saada. Peenike keskkoht, ilus ümar pepu :) Mida hing veel ihkab!
  Mina ajangi oma kaalu taga just selleks, et oma rasvaprotsent väiksemaks saada ja siis endale ilus keha treenida. XS suurust taga ei aja, see pole minu jaoks oluline. Ilus tahaks küll olla ja sina, kallis naine, oled väga ilus! :)

  VastaKustuta
 7. Armas Helena! Sa oled saavutanud tohutult palju nii füüsiliselt kui vaimselt. Enesega rahulolu sõlmimine on üks keerulisemaid asju, nagu sa ka ise ütlesid, siis alati saab paremini ning kunagi ei olda päriselt rahul. Siit algabki probleemi tuum. Ajades pidevalt taga ''midagi paremat'', võivad märkamatuks jääda saavutused, mis tegelikult on väga märkimisväärsed. Tegelikult on iga pisemgi samm, mille astume oma eesmärkide suunas, märkimisväärselt oluline. Mitte kunagi ei saa tõmmata võrdusmärki inimese ning riidenumbri vahele, sest mitte ükski number ei defineeri inimest ennast. See, mis inimese kehakujule sobib ning paneb end hästi tundma, ongi õige, ning ei ole vahet, mis suurus sildil seisab. Olen teinud läbi täpselt sama tee, ning tõesti on tasakaalu väga keeruline taas leida. Kaalusin paar aastat tagasi oma 176cm pikkuse juures 59 kg, korra vilksatas kaalule isegi number 56! Kuid ma ei olnud ikkagi rahul, olin peenike, kuid enesetunne oli nullilähedane ning õnnelikust inimesest oli asi kaugel. Number kaalul on vaid number, see, mida näeme peeglist ning kuidas end tunneme, räägib aga muud. Sa näed väga-väga hea välja, ning mul on nii hea meel lugeda, et sa oled endaga rahuolu leidnud ning piltidest lausa õhkab enesekindlust ning naiselikkust, Super-super-super! You go girl! ;))

  VastaKustuta
 8. Uh. Tead, naine, sa oled megailus! Vahet pole, mis kaalus. Ilus, naiselik. Ei peagi olema anatoomiaklassi sobiva kehakujuga. Ma tahtsin ju ka aina vähem ja vähem kaaluda. Tegelikult, kui pilte vaatan, siis olin oma madalkaalus paras pulgakujuline inimene. Ei mingeid kauneid kurve, ei miskit. Jep, sixpack laiutas, aga hetkel vaatan, et jeebus..pigem olen pehmem, aga nüüd meeldin ma endale kordades rohkem. Mingigi kuju on taastunud, kuigi tiba ikka selline Sponge Bobi kuju kandiline. Igatahes, ei tee tõesti ükski number meid tõeliselt õnnelikumaks ja kõik, mis sellega kaasneb. Ka ei hakka ma rõhutama, et ilus peenike piht ja kaunid puusad. Lihtsalt kaunis igati, vahet pole, milline koht on kehal suurem, milline väiksem. Kõige ilusam on enesekindel ja ennast armastav naine,kes ei aja pidevalt mingeid ideaale taga.

  VastaKustuta
 9. Mul on hea meel näha, et ka sina oled taibanud, et see "tõmblemine" ei tasu ennast ära ja sinu enda tervis on kõige kallim vara. Meie ebaterve ühiskond sunnibki seda XS ja S peale ja see fitness tšikk, kelleks kõik tahavad saada on ülimalt ajuvaba. Selline suund kahjuks tekitab ka erinevaid toitumishäired nagu buliimia ja anoreksia. Olen ka nüüd oma 176cm ja 70kg vaikselt hakanud leppima. Olin siin ka 65-66 kg aga ma ei tundnud, et ma oleks siis ka ilus olnud, pigem olin üleliigse nahavoldiga makaron, kes ei näinud hea välja. Nüüd olen keskendunud rohkem enda enesetundele, tervisele ja vastupidavusele. Unistan teha jõuda nii lõuatõmbeid kui ka kätekõverdusi(vot see oleks näitaja :D). Aga sina oled tubli ja pane ikka sajaga edasi! :)

  VastaKustuta
 10. Sa oled väga kaunis! Kaalunr ei oma tähtsust, enda kehas peab mõnus ja hea olema. Enda arvamus ikka see, mis loeb 😉

  VastaKustuta
 11. Tead Helena - minumeelest oled sa ilus alati olnud. Olenemata kaalununbrist. Ent kui sellest rããkida, siis kaal ei nãita kas on pekk vôi lihas. Mina ka alustasin suure hurraaga toitumiskava jälgimist ja esinesed kaks nãdalat iga toidukird nutsin, sest ma tundsin et mul jääb kôht tühjaks.. siis aga keha harjus. Aga selline enesepiitsutamine koguaeg, et seda tohib ja seda ei tohi ja tâna tohin ja siis 2 nãdalat ei vôi ajas mul meele nii mustaks, et novembris jãtain jãlgimise pooleli. Aga trennis kãisin edasi. Kaal on nyydseks sama, nagu siis kui alustasin.. aga kehakuju vahe on silmaga mãrgatav.
  Minu móistus ei taha leppida sellega. Et ma pean elulôpuni jälgima igat ampsu mida suhu panen. (Mitte et koguaeg rãmpsu suhu pistaks).
  Ma ei tunne ennast veel niiii enese kindlalt kui tahaks ja ausaltöeldes pole seda kunagi tundnudki, sest kui nt kaob üks "viga" leian ma teise.. seega alati on ju mille ûle nuriseda �� aga ma ei tee seda, ja loodan et sina ka mitte.
  Sest Naine, sa oled ilus.

  Mis puutub aga riidenumbrisse.. siis mida see loeb, enamus riideid on ka nii et kui yhte riiet kannan Mi siis teist pean kandma xl :D kehakuju juba nôuab. OMma kehakuju ja eripârade juures ma tean, et isegi kui ma kaaluks 50kg ei saaks ma kunagi selga xs suuruses riideid. ��

  VastaKustuta
 12. Helena, olen sinuga täiesti nõus. Ma mäletan kuidas mitmed tegurid õõnestasid mu enesehinnangut ja enesekindlust juba väiksena. Väga hoolega peaks mõtlema mida ja kuidas lapsele öeldakse, see jääb eluks ajaks kummitama. Keskkoolis olin jumala kindel, et olen paks ja suure kõhuga. Vaatan pildilt kuidas rangluud paistavad ja ribisid võib üle lugeda.

  Mõlema rasedusega võtsin ca 30 kg juurde. Suur osa nii vett kui rasva kuna olin jube paistes. Aastate jooksul on mu kaal väga palju kõikunud ja ma pole suutnud stabiilsust säilitada. Minu jaoks ongi tähtis hea enesetunne ja hea füüsiline vorm selles mõttes, et jaksaks ise ennast püsti hoida(diski nihe), jaksaks trepist käia, magava lapse voodisse tõsta jne. Praegu on mul kaalu numbrist ükskõik, tahan olla tugevam ja tervem.

  Ja sina kullake oled väga kaunis naine 😊

  VastaKustuta
 13. Kas julged ka avaldada oma praeguse kaalu?

  VastaKustuta
 14. Wow! Just sellist postitust mul praegu lugeda oligi vaja. Ma ise olen hakanud viimasel ajal seda asja nägema samast küljest, nagu Sa kirjeldad. Ma mäletan kui sa lisasid need bikiinipildid ja polnud ikka päris rahul. Ma mõtlesin, et oh my god mis toimub. Paratamatult tekib kaalulangetajatel üldiselt mingisugune klapp silme ette ja nii ka minul kui kaalusin 52 kilo ja nägin ikka igal pool pekki. Nüüd oma 167 pikkuse juures kaalun u 60 kilo ja tunnen end vähemalt tervena, mu hormoonid on taas tasakaalus ja juuksed peas. Ma olen tänulik selle postituse eest, aitäh. Ja muuseas, sa näed oma naiselikude kurvidega lihtsalt megapüss välja!!

  VastaKustuta
 15. Oi kui ammu olen sinult oodanud seda postitust,tubli. Minu arvates oleks elu väga igav, kui me kõik näeksime ühte moodi kõhnad välja ja minu arvates ei näe need fitnessi tüdrukud küll ilusad välja, see ei ole loomulik. Paraku ongi nii, et selle kõhnuse taga on ikka mingi luukere kapis ehk siis pidev salatite söömine, tunde spordiklubis rassimist, näljutamine, toitumishäire... Kui inimene tahab endale sellist elu, siis palun, aga mina ei taha. Mina tahan elu nautida, ma ei taha, et toit, kaalunumber, cm-d, riidesuurused oleksid mu elus peamised asjad. Tervislik eluviis on vajalik, aga mitte numbrite pärast, vaid tervise pärast. Palju mõnusam on elu, kui ma kaalul enam patareisid ei vahetanud. Palju mõnusam on elu, kui ma elasin naudingute järgi, mitte kehakaalu maailmas. Mul oli kunagi klassiõde, kes oli piitspeenike, aga kaalus 76kg, no see näitab juba, kuidas kaal ei määra mitte midagi. Tagantjärgi kahetsen ma neid raisatud aastaid, raisatud pidevale stressamisele kaalu pärast, milleks küll, oh milleks. Ja nagu sinagi, ei olnud mul kunagi piisavalt peenike keha, ka siis kui olin miinimumkaalus. Naudi elu, naudi toitu ja usu mind, kaal loksub ise paika. Kui stressad, siis on ka keha stressis ja pidevas jojotamises. Sa oled nii noor, naudi elu, ära raiska seda :)

  VastaKustuta
 16. Kõik see jutt on jumala õige, aga seni kuniks sul käib peas ära see kiiks, et su kehal ei ole tegelikult midagi viga ja sa oled liiga enesekriitiline või laisk, et midagi ettevõtta, läheb aega. Ma nt olen väga ebakindel (kindlasti aitab kaasa sellele see, et viimased suhted on olnud sellised, kus mind ei ole hinnatud ja ma olen pidanud koguaeg teisega võistlema (just kaaluteemat mõtlen)) ja ma ei kujuta ette, millal mul lõpuks käib ära see plõks, et "kamoon naine, sa oled väga okei välimusega, kõigil on pisut pekki ja tselluliiti kehal ja see on kõik okei". Aga just tänapäeva ühiskond on see, kes neid fitnessi jms standardeid peale surub ja nõrga iseloomuga inimesed on need, kes selle surve all purunevad k.a ka mina natukene. Ma ei tea kuhu ma oma jutuga tahtsin jõuda :D Hea meel, et oled lõpuks iseendagga rahu teinud ja jään lootma, et minuga juhtub varsti sama :)

  VastaKustuta
 17. Sa oled ideaalne näide sellest, mida enda eest hoolitsemine tegelikult teeb- teed trenni ja oled tervislik. No vaata kui kaunis ja vormis keha!!! Kaalunumber tõesti ei loe, kui oled ise ilus, naeratad ja pakatad enesekindlusest. Ja sina seda tõesti oled :) Pigem ikka naiselikud kurvid ja korras tervis, kui piitspeenikesena oma tervis ohvriks tuua.
  Aitäh selle postituse (enesekindlusesüsti) eest! Sa oled super!

  VastaKustuta

Subscribe