Kuidas ma CV ja ettevõtte tegemise peale ära vihastasin.

30 jaanuar

Tere hommikust, vähemalt praegu minu poolt.

Nii-nii raske oli täna ärgata, silmad olid nagu kinniliimitud ja uni tahtis tappa, aga J äratus ei halastanud ja helises ikka kell 6. Ning juba viie minuti pärast oli kohvitass voodi kõrval. Meil on üks kindel traditsioon- juua hommikuti koos voodis kohvi. See on see "meie-aeg", mille me ALATI leiame. Okei, siis kui Helena muidugi kell 4 hommikul ärkab, ei hakka me koos kohvi jooma. Lihtsalt halastame üksteisele, aga kell 6 hommik on juba ärkamiseks täiesti mõistlik aeg. 

Viimased päevad, võinoh juba 1,5 nädalat on mega kehv olla olnud. Igatahes viimased päevad eriti. Kõht valutab ja energiat pole. Isegi hetkel ei aita ensüümid, nagu nad tavaliselt teevad. Kurk ka veits valus ja nohu nurgatagant välja hiilinud jälle. Ei tea, kas mingi tõbi kallal. Preili oli ka üle nädala haige ja vahepeal meil, äkki korjasin temalt midagi üles. No igatahes pole üldse hea olla :(  

Hakkasin siis üleeile omale uut ja korralikku CV'd koostama. Vana oli juba nii aegunud ja ma ei mäletagi, kas ma olen üldse CV'ga kuhugile tööle saanud, kõik töökohad on ise minuni tulnud. No igatahes jumala raske ettevõtmine oli. Õnneks on mul sõnasepp J, kes aitas mul pikemaid tekste ja eesmärke sõnastada.  

Aga nii kuramuse nõme on see CV koostamise süsteem, et pead valima  endale mingi kindla valdkonna ja siis sealt saad valida, mis töökohti. Aga ma ei taha kindlat valdkonda! Tahan kõike! 
Okei, päris kõike ei taha, aga olingi silmitsi fakti ees, et ma isegi ei tea, mis valdkonna tööd ma tahaksin. No ma tean, mida ma tulevikus tegema hakkan, aga selleks on vaja veel õppida. Siiski ma ei tea, mis tööd ma praegu teha saaksin, sest kõrgharidus on ka veel omandamisel ja töökogemused ühest seinast teise. 

Haha, no muidugi saime CV koostamisel korralikult nalja kah. 
Mina: "Ei tea, kas ma peaksin oma kirjeldusse lisama, et ma olen total over-achiever? Emps ütles, et mul olid isegi punetised enne esimese vaktsiini saamist ära." :D
J: "Oled jah over-achiever. Said lapse ka enne, kui rasedaks jäid!"
Ja siis panime mõlemad korraliku kajaka maha. 

Nüüd kindlasti on kõigil küsimus, et miks ma seda CV'd koostasin, sest Skuupist pole ma ju kuhugi kadunud.  Kuigi suvel on Skuupiga rabelemist enamgi veel, siis talveperiood selle eest on vaikne ja raske on ennast ära majandada. Okei, J saab minust küll 10102020x rohkem palka ja maksab ise üüri, aga siiski tahan ka kuidagi kasulik olla ja nüüd hakkab veel Holistika Instituudis õppimine ka 175 euri kuus pangaarvelt röövima.  Eelmisel aastal olid ka Mirjel ja Jaanikal lisatööd, siis mõtlesin, et peaks ka ikkagi midagi tegema. 
Siin koha peal hakkas pihta nüüd üks suur "aga-mäng". Esiteks, mul on üle nädala kool, siis veebruarist hakkab ka üle kuu N-P Holistika Instituut, sinna vahele põimida veel mõned üritused ja cateringid Skuupiga. Ja siis jääb mul üle kaootiline plaan sellest, millised päevad mul töötamiseks vabad on ja reaalselt otsige mulle selline ettevõte, kes sellega rahul oleks. Teiseks, ma ei suutnud leida pakkumistest töökohta, mis mulle oleks silma jäänud. Sorri, likvideerisin kohe valikust kohvikuteenindaja ja müügispetsialisti (loe: kassapidaja) ametid.   

Ja siis ei jäägi suurt järgi. Aega tööl käia pole ja sobivat töökohta pole ka leiutatud, aga palka tahaks ju saada :D Kuramus küll.Ühesõnaga jõudsin järeldusele, et töö peaks olema kindlasti projektipõhine ja kodukontorist või paindlikul ajal tehtav. Niiet söötke mulle nüüd tööd pliis, võin teile isegi oma CV saata, kui huvitab :D  

Kirjutasin veel ettevõtluse tunni jaoks äriplaani ja täitsa head prognoosid tulid. Ma siis mõtlesingi eile õhtul õhinal, et teen selle OÜ ära ja alguses kasvõi iseenda tarbeks. Noh, blogile tuleb vahel koostööpakkumisi, näiteks retseptide tegemine vms, mille eest pean arve koostama või mõni muu tore lisaots. Mul oli siis plaan teha see nagu kogumiskontoks, kuhu saan aastajagu tööd peale korjata ja siis aasta lõpus dividendidena välja võtta. Ja jälle need paganama AGAd platsis! 
Punkt üks, dividendid on nüüd ju topeltmaksustatud, seega aasta lõpus jääks summast kohe palju kasinam värk järele, eriti kui seal niivõinaa raha pole. Eile hakkasin siis tuhinaga OÜ'd ikkagi koostama ja babbaahhhhhh, vaja on osakapitali sissemakset 2500!!!! eurot. Okei, kohe ei pea seda maksma, aga mingi aja jooksul ikka. Mul pole seda 2500 eurot ju kuskilt võtta, kui oleks, siis oleks ammu selle rahaga midagi teinud. See pole veel kõik... Saate te aru, riigilõiv on 190!!! eurot, lihtsalt selle eest, et ma vaene inimene tahaks OÜd teha. Mul on kaardil 170 eurot ja siis teen ma OÜ kuhu sinisilmselt jään raha peale ootama, ise olles nüüd täiesti nullis. Oeh, tuju läks täiega ära. 

Aga siis vaatasin, et FIE riigilõiv on 13 eurot! Pole mingit osakapitali sissemakset ja raha saab ka vabalt kasutada, mitte ei pea aastalõppu ootama või palgas välja maksma. Nüüd olengi dilemma ees, kas teha end FIEks või mitte. 
Palun teadjamad andke nõu! 

Ja nüüd pliis, kui näete mõnd ägedat projektipõhist tööpakkumist, mis võiks mulle sobida, siis adnke aga märku!!

You Might Also Like

10 kommentaari

 1. Kõik oleneb sellest, milleks ja millises mahus sa seda ettevõtet kasutama hakkaks, aga kõrvalt olen näinud, kuidas FIEks olekuga kaasneb ainult jube asjaajamine ning ebaproportsionaalne maksukoormus. Arvuta rahulikult läbi, mis emma-kumma variandi tulu ja kulu oleks, sest postituse järgi tundub, et ettevõtet pole ju silmapilk tegelikult vaja. Samas nagu isegi märkisid, ei pea OÜsse kohe 2500 eurot sisse maksma, ehk OÜ loomise esialgne kulu on siiski 190 eurot.
  Käesolevast aastast on mikroettevõtluse jaoks loodud ka ettevõtluskonto süsteem, ehkki teadaolevalt ükski pank seda võimalust veel ei paku. http://www.rmp.ee/uudised/juhile/ettevotluskonto-fuusilistele-isikutele-2017-10-03

  VastaKustuta
 2. Mul on abikaasa FIE ja teeb vahel vabal ajal taksojuhina lisaotsi. Noh, raha saab tõesti kohe kasutada ja värki, aga aasta epale koguneb seda maksukohustust päris palju ja siis iga aasta alguses tuludeklari ajal nutane silmi peast 😁 aga me laisad ja rumalad ka. Sul vast vähe parem majandamisoskus. Ma ise muide plaanisin ka end blogiga lõpuks FIE ks teha. Mul sissetulekuid hetkel pole, aga kui tulema hakkab, siis oleks hea, kui saab ametlikult asju ajada.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mind on juba hommikul esimese tunni aja jooksul suudetud nii palju ära veenda, et nutan küll oma 190 euro pärast silmad peast, aga OÜ läheb vist siiski tegemisele :D Äkki kunagi suudan sellega reaalselt ka midagi tarka ära teha.

   Kustuta
 3. Soovitus - ära tee FIEt! Päris nii neil ikka ka pole, et kulutan palju ja kuhu tahan. Kõiki kulusid ikka firma arvele panna ei saa ja nende aruandlus on keerulisem. FIE puhul maksad sa iga aasta makse (sotsmaksu lausa avansiliselt ette iga kvartal), kui oled tulu teenind (sotsiaal- ja tulumaks), OÜ puhul ainult siis, kui maksad dividende. OÜ-l saab teha ka mitterahalise sissemakse, selles muidugi peaks sul midagi olema, mida talle nö müüa.
  FIE kohta saad lugeda nt siit: https://www.emta.ee/et/registreerimine-ettevotlus/fuusilisest-isikust-ettevotjale/fie-abc/iii-fie-maksukohustused (NB! SM avansilised maksed sel aastal on 470*33%=155,10 €).

  Soovitan kas OÜ riiglõivu raha koguda ja siis teha või mitte üldse teha. :) Ja kui põhikirja sisse panna, et OÜ kannab asutamisega seotud kulud, siis saad selle 190 € endale ettevõttest tagasi kanda. Eeldusel muidugi, et sulle sinna raha laekunud on, millest seda teha.

  Kokkuvõttes tundub, et sa ei ole ettevõtlusega väga kokku puutunud ja sa ei kujuta ette, mis sellega kaasneb. Soovitan end kurssi viia, enne kui otsustad midagi tegema hakata. Kui soovid midagi küsida, võid kirjutada. :)
  Edu!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Olgu, nüüd värske peaga saan aru, et FIEks ennast teha pole tõesti suurt mõtet.
   Ettevõtlusega olen vägagi kursis, aga pole kursis siiani ettevõtte loomise ja blogi+ettevõtte seosega, et mida saan kanda kulu alla ja mida mitte. Kuid sain selleski osas täna väga palju selgemaks. Mina tänan sind omaltpoolt nõuannete eest! :)
   Kindlasti teen enda jaoks asja enne selgemaks, kui otsustavaid samme hakkan tegema.

   Kustuta
 4. FIE-ks ei soovita kindlasti hakata, maksukoormus tunduvalt suurem. OÜ kindlasti mõtekam aga enne tasub asjad läbi mõelda. Ning dividende pole kunagi saanud niisama firmast välja võtta, ka varem maksustati see. Edu ettevõtmistes!

  VastaKustuta
 5. Olen olnud FIE ja tegelen ka OÜ'ga. FIE tasus end minu jaoks ära siis kui laps oli veel alla 3-aastane. Mistõttu ei pidanud ma tegema avansilisi makseid ja lõpuks jäigi vaid raamatupidamine korras hoida ja siis vastavalt sellele makse maksta. Lõpetasin ka FIE ära kui laps sai 3, sest ei oleks lihtsalt ära tasunud end see avansiliste maksete tegemine.
  OÜ tegemistega soovitan end jah natuke rohkem kurssi viia. Mina õpin samal ajal kui teen :D Mis alati ei ole parim variant, aga samas on Maksuamet väga vastutulelik kui tekib küsimusi. Nende juurde saab ka konsultatsiooni minna ja just nemad mind nõustasidki kuidas FIEst asjad OÜsse ka üle tõsta ja muu asjaajamine.

  VastaKustuta
 6. https://www.eesti.ee/et/ettevotja/ettevotte-loomine/ettevotlusvormide-vordlus/

  OÜ suurim pluss on 2500€ kapital aga dividende sa maksta enne ikka ei saa, kui sissemakse tehtud. FIE-ga on kogu su maine vara tagatiseks, kui keegi peaks hakkama võlgasid nõudma.

  VastaKustuta
 7. Mina soovitaksin esialgu, kas täisühing või usaldusühing luua. Riigilõiv sama, mis FIE-l (vähemalt vanasti oli), ei kaasne maksukohustust ja toimib nagu oü raamatupidamislikult. Saab pangas konto avada, arveid väljastada jne...hiljem kui ettevõttel raha saab ümber registeerida OÜ-ks (siis ka riigilõiv nats madalam ja need saad ettevõtte kuludesse panna). Ainuke erinevus on vastutuses, täisühingu ja usaldusühingu puhul vastutad nagu FIE oma varaga, OÜ-l on piratud vastutus osakapitali suurusega. Igatahes kui alguses algkapitali puudub, siis täitsa soovitan mõelda sellistele variantidele.

  VastaKustuta
 8. Kas sa selgitaksid kiirelt, mismõttes topelt maksustamine? Dividendid maksustatud tulumaksuga ja kõik?

  VastaKustuta

Subscribe