Tervisemured kimbutavad

05 veebruar

Olen jälle viimased 3,5 nädalat elanud pideva paistes kõhu, kõhuvalu ja kõhukinnisusega. Alguses arvasin, et ju mingi pisik kallal ja mul annab haige olemine kohe kõhus ka tunda. Vaatasin, et päevadeni ka nagu aega veel ja ei tohiks nii hullult veel liiga teha olemine. Mul tavaliselt nädal enne päevade algust on selline eriliselt kehv enesetunne. Igatahes isegi ensüümid ei ole aidanud, mis muidu on viimased 4-5 kuud mu elamise väga talutavaks ja inimlikuks teinud. 

Igatahes lugesin siin PaljaPorgandi toidutalumatuse testi analüüsi ja mõtlesin, et hmmm... okei, peaks äkki ise ka proovima ja testi ära tegema. Siis saaks äkki vähemalt mingigi aimduse, et mis mu kõhule ei meeldi. Toidutalumatusega pidi olema nii, et mõnikord sümptomid avalduvad mitme mitme päeva pärast ja ei ole võimalik aru saada, mis liiga teeb. Veider on see, et söön suhteliselt erinevaid asju, aga stabiilselt on selline rõve olla. Mõni kuu vähem, mõni rohkem, aga midagi peab ju olema. Ainuke murekoht testi tegemise juures on selle maksumus. Lihtsalt ei raatsi 270 eurot testi peale magama panna, eriti  kui nendes 100% kindel ei saa olla. Kuigi tervise nimel on siiani kõigeks valmis olnud, aga reaalselt ei ole korraga kuskilt sellist summat võtta. 

Eile käisin aga ühel ülivingel seminaril "Õnnelik Naine". Terve pikk päev ülihuvitavaid loenguid naiselikkusest, seksuaalsusest, suhetest, laste kasvatamisest, reaalsuse loomisest ja ka tervisliku toitumise vajalikkusest. See viimane oli minu jaoks kohe eriliselt huvitav, missest, et olen tervisliku toitumisega üldiselt "sina-peal" ja teadlikum kui enamik ühiskonnas. Andis loengut dr. Kadi Helme ja esimest korda tundsin, et ta suutis ideaalselt lahti mõtestada ja ära sõnastada selle, miks me peame tervislikke toiduvalikuid tegema. Samuti meeldis mulle see, et ta sidus inimese biokeemilise toimimise holistilise lähenemisega. 

Ta ütles väga tabavalt, et tänapäeval on inimesed ülesöödetud, aga alatoidetud. Toidulaud on niivõrd ühekülgne, et ei saada kätte piisavalt mikrotoitaineid, ehk vitamiinid, mineraalid ja fütotoitained. Tunnistan, et peaksin ka rohkem rohelist ja köögivilju oma toidulauale panema. No nii tihti hakkab kuskil sotsiaalmeedias ka silma inimesed, kes teevad nn. tervislikke toite, mis on tegelikult täis valgupulbrit ja munavalget. Ja nii iga jumala päev ja veel mitu korda päevas. Kui jätkusuutlik selline toitumine on?

Lisaks pani Kadi südamele seda, et tervislik toitumine peaks olema järjepidev, sest rakud on pidevas muutumises ja uuenemises ja süüa me annamegi rakkudele, mitte endale. Seega kui me õhtul külmkapi kallal oleme "head" otsimas, siis süüa tahab meie mõistus ja üleliigne stress, mitte meie rakud. Ja see kuidas me sööme ja mida me sööme mõjutab meie DNAd, geene ja hormoonide tasakaalu, ehk tervist üleüldiselt.  

Tänu sellele, et toidulaud on ühekülgseks muutunud, tekivadki naistel menstruaaltsükliprobleemid, meestel viljakuse langus jne. 

Ja mitte ainult toit ei mõjuta meie hormonaalset tasakaalu, vaid ka meie mõtted. Kui meie autonoomne närvisüsteem on koguaeg süpmaatilises režiimis, ehk "võitle-ja-põgene", siis toodetakse eelkõige kortisooli, ehk stressihormooni ja see palub kehal kõike talletada, mistõttu võtame stressiga ka juurde. Just see sümpaatiline režiim/närvisüsteem ongi see, mis paneb meid ka õhtul kommi nosima, sest ta arvab, et see on stressimaandaja. 

Parasümpaatilises ehk seedi-puhka režiimis olles toodab meie keha serotoniini, dopamiini ja endorfiini, mis kõik on teadatuntud õnnehormoonid. Seega on äärmiselt oluline ka meie vaimne tervis, et keha toimimine tasakaalus püsiks. 

Kogu selle tasakaalutu eluviisiga on paigast ka inimeste hormoonid, meeste seksuaaltervis langeb ja naistel on sageli liigne östrogeeni tase. Just see liigne östrogeen jäi mindki kummitama, sest kui östrogeeni on naise kehas liigselt, ei ole ta mitte sellevõrra naiselikum, vaid just hakkavad kimbutama igasugused tervisemured, näiteks PMS, valulikud päevad, paistes kõht, seedehäired, migreen jne.  Ja täpselt need samad sümptomid on ju mul ka!!!! 
Östrogeeni taseme võibki paigast ajada stress, kui keha toodab liigselt kortisooli ja viimased 2 aastat olingi pidevas stressiseisundis, mistõttu pole ime, et minugi horomoonitase on täiesti paigast ära. 

Oeh, ja nüüd tundubki, et panen endale toitumisarsti juurde vastuvõtu aja selle testi asemel ja hakkan hoopis sealt pihta oma tervise parandamisega. Pole väga normaalne, et 20-aastaselt mul igapäev valutab kas pea, kõht või on lihtsalt kehv olla. Tahaks olla terve ja elada täisväärtuslikku elu. 


You Might Also Like

21 kommentaari

 1. "Ta ütles väga tabavalt, et tänapäeval on inimesed ülesöödetud, aga alatoidetud." - 100% täppi pandud!

  VastaKustuta
 2. Kas sa jood vedelikku piisavalt?Peavalu ja kõhukinnisus selle taga pole:)?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. vedelikku tarbin väga kenasti. meil see kõhukinnisuse ja aeglase ainevahetuse probleem suguvõsas väga levinud.

   Kustuta
  2. Ja peavalu on mul diagnoositud migreen :)

   Kustuta
 3. Kui sa seda Porgandit ka kõiges usud, siis oled lihtsalt puhas reklaami ohver. Kurb, aga tema postituste sisu on viimasel ajal ainult reklaam. Aga sul on testide kontekstis ju mitmeid alternatiive, üks näiteks siin http://www.sportsgene.ee/toidutalumatuse-test 89€ (samuti tuuakse värvidega välja tundlikumad ja vähem tundlikumad ained). Lisaks veel synlab https://minu.synlab.ee/toode/toiduallergia-pakett/ 68€ + https://minu.synlab.ee/toode/laktoosi-ja-gluteenitalumatuse-pakett/ 49€ isegi need kokku ei moodusta sellist kosmilist summat, mida Porgand reklaamib. Loomulikult teenib ta reklaamiga raha aga sul tasuks siiski läheneda vähe targemalt probleemile ja hakata vaikselt asju ellimineerima. Mul oli detsembris peale reisi sama teema, et söö riisi ja kõht valutab ja mis kõik probleemid. Hakkasin synlabis teste järjest tegema ja oh imet polnud mu kehal tegelt mitte midagi viga, kõik näidud normis ning kõik mida keha vajas oli puhkus ja lindex kapsleid ning mured möödusid. Kõiki teste olen ise teinud, seega võin öelda, et saad odavamalt palju parema ning usaldusväärsema tulemuse, kui see kosmiline 270€.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tead, ma teda ei usugi ja olen sinuga nõus, et tegemist on 100% reklaamiga. Juba 2 aastat tagasi oli mul test mõttes, aga nüüd tuli jälle meelde. Korralikud testide hind, mis testivad umbes 170 erinevat toiduainet, jäävad ikka 200+ euro kanti. Toitainegruppe võivad osad näidata, aga ega siis seal kõigi asjade vastu talumatust pole.
   Mul pole see probleem ainult nüüd, vaid juba viimased 3 aastat. kuskil peab ikkagi probleem olema. Perearst seda välja selgitada ei suvatsenud ja ütles, et õpiksin valudega elama. Vahetan kohe perearsti, kontrollin hormoonid üle ja vaatab siis edasi mis saama hakkab.

   Kustuta
 4. Võiksid naistearsti juurde minna. Nimetatud sümptomid võivad lisaks toidutalumatusele viidata nii PMS-ile kui ka munasarja tuumorile.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Naistearstile panin juba üleeile aja kirja. See viimane on küll eriti "optimistlik" diagnoos😁

   Kustuta
  2. Ei poolda nüüd küll munasarja tuumori diagnoosiga hirmutamist. Sümptomid viitavad minu jaoks aga küll günekoloogilisele probleemile - lase end naistearstil uurida endometrioosi suhtes.

   Kustuta
 5. Niiii tüüpiline, et keegi hakkab jälle mingist kasvajast rääkima ja kohe hirmu külvama..väga positiivne kommentaar eks. Ilmselgelt ei pane ennast vastupidisesse olukorda seda kommentaari kirjutades :) ära muretse, kindlasti on tegemist millegiga, mida on võimalik toitumisega ravida.. tahaksin aga hoopis küsida, et kelle juurde sa nõustamisse lähed? Pakuks ka huvi selline asi :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hei! Mul sai aeg kirja pandud dr. Kadi Helme vastuvõtule.

   Kustuta
 6. Soovitaksin eelkõige alustada laktoosi-gluteenitestist synlabis. Sümptomid klapivad sellega, mida mina läbi olen elanud ning test tõendas pärilikku laktoositalumatust. Laktoos toidust (ka nn peidetud laktoos) eemaldades võttis ca 9kuud aega enne kui seedesüsteem taastus. Nüüd piisas vaid ühest möödapanekust, kui kõik on uuesti vussis, kuid minu puhul on tegemist ühe raskeima laktoositalumatuse vormiga ka.
  Teisest küljest väga palju mõjutavad meie seedimist ka mõtted ja emotsioonid. Selles osas on suund õige, et igasugune mõttemaailma puhastamine aitab. Siiski terapeudid ei diagnoosi haigusi ja tegeleda tuleb põhjuste mitte sümptomitega.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh soovitamast! Ma käisin synlabis testil ära. :)

   Kustuta
 7. Mina soovitaksin lümfimassaazi, mind see aitas, kui kannatasin pideva paistes olemise ja pms-i käes. Tegin 10x kuuri ja peale seda ei mingit paistes olekut ja pms vähenes ka tunduvalt. Ma ei võtnud ühtegi tabletti, olin varem proovinud neid prefemine jms, ei aidanud.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. EMS toimib ka umbes sarnaselt nagu lümfimassaaž. Kahjuks mu rahakott eraldi lümfimassaaži minna ei võimalda.

   Kustuta
 8. PS, mulle väga meeldis see lause, et tuleb tegeleda põhjuste mitte sümptomitega. Tänapäeval leitakse kerge lahendus sümptomile aga põhjus jäätakse kõrvale. Aga see põhjus on siiksi kõige olulisem.
  Ka mina olen hädas. Kõht on kinni ja muudkui punnitab. Apteeker mainis, et see võib olla liigse trenni ja pisikute combo, lisaks ka liiga rasvane toit. Täna andis rasvane toit eriti tunda, peale söömist läks kõht nii suureks, et ei kannatand kükitadagi.
  Ema jällegi küsis mult, kas minu mõtlemine on ikka paigas ja kas olen vaimselt rahul ja õnnelik. Ma tunnen, et minu sees on mingi vaimne liikumine aga, et see nii kõvasti võib tunda anda, on küll huvitav.
  Mõtlesin proovida ka seda boosti detoxi pulbrit - kas sellega on kellegil kogemust?
  Igastahes arsti poole tuleb pöörduda. :)
  Parimat! :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Boosti detox pulber on pmt suure turunduskampaaniaga üleshaibitud. Mingit suurt kasu sellest kehakaalule ei saa. Pigem tore lisa lihtsalt superfoodi näol smuutisse. Maitseb ka nagu muru.

   Kustuta
 9. Dr Kadi Helme on tõesti väga tark ja asjalik arst-toitumisnõustaja. Kui võimalik, mine tema vastuvõtule. Usun, et saad abi.

  VastaKustuta
 10. Soovitan lugeda Giulia Endersi raamatut: "Võluv soolestik", sest sümptomite järgi tundub väga ärritunud soole sündroomi moodi.

  VastaKustuta
 11. Nii äge, et otsustasid Holistika Instituudiga liituda, esiteks. Soovitan Sul uurida raamatuid "Armasta ennast!", mille autoriks Lise Bourbeau ja "Sinu keha räägib sinuga", mille autoriks Debbie Shapiro. Sest kuigi toitumine on kindlasti enesetundega seotud, on tihti selliste probleemide taga ka psühholoogilised aspektid. Raamatutes on kirjas palju-palju erinevaid terviseprobleeme ja siis lahti seletatud nende füüsilised, emotsionaalsed ja mentaalsed tõkestused. Kirjutan kõhuvalust Sulle väikese jupi ümber:
  "Kui valu tekib ülakõhus, s.o päikesepõimiku piirkonnas, siis muretseb inimene liialt teiste pärast. Tal on kellegi pärast hirm. Kui valutab alakõht(allpool naba), siis muretseb inimene liiga palju sellepärast, mis antud hetkel toimub tema enda elus. Ta kardab enda pärast. Tal on kujunenud mulje, et keegi üritab oma eesmärke taga ajades tema jalge alla tallata. On ka võimalik, et ta roomab kellegi ees kõhuli, st alandab ennast, et saavutada oma eesmärke."
  "Kõhukinnisus tekib lihaste kokkusurumisel ja viitab mentaalsele või psüühilisele surutisele, mis on üheks võimaluseks tundeid vältida. Selle aluseks olev emotsioon on hirm - hirm tundmatuse või selle ees, mis tulevik toob. Kõhukinnisus viitab ka sellele, et meil on midagi lõpule viimata; võib-olla ei ole me veel omandanud kogu õppetundi, mida mõni olukord on pakkunud. Lihaste pingestumine on viis, kuidas meile teada anda, et jätkaksime sisemiste blokeeringute vallapäästmisega."

  Harmoonilist päeva, Helena!

  VastaKustuta

Subscribe