"Meie kodu lugu" - Õige krundi leidmine

04 märts


Hei hei! Mõnusat märtsi algust teile kõigile. 

Kuna maja-asjad on hakanud helikiirusel edenema, siis toon lõpuks ka teieni esimese postituse sellest, kuidas me Jüriga  otsustasime (loe: Jüri otsustas) hakata maja ehitama. Kogu protsess, alates krundi ostmisest, on praegu kestnud 10 kuud, mis hetkel tundub lühike aeg, aga nii tahaks juba ennast oma koju sisse seada. 

Kuigi annan kohe sõna üle Jürile, sest tema oskab esimestest etappidest paremini rääkida, siis pean ikkagi rääkima seda, et minu jaoks ei tulnud see krundiostmise ja majaehitamise plaan üldsemitte lihtsalt. 

Praegu võib nii mõnigi silmi pööritada, sest, milline naine ei tahaks suurt krunti ja oma maja, aga mina olin endale kinnisideena pähe võtnud, et tahan elama minna Võrumaale ja see kinnisidee oli nii suur, et kui Jüri hakkas mulle krundiostmisest rääkima, reageerisin mina eriti halvasti ja tusatsesin alguses selle peale alalõpmata. Tundsin vist end liiga nurka surutuna ja sellel hetkel ei omanud veel "kodu" minu jaoks sellist tähendust nagu praegu. 

Siis võtsin mõistuse pähe ja sain aru, et tegelikult on praegu mu töö ja kool Põhja-Eestis ja küll ma jõuan minna Võrumaale ka kunagi, kasvõi suvila osta. Ausalt öeldes oli see minu jaoks emotsionaalselt väga raske aeg, sest kinnisideedest lahti lasta pole kunagi kerge. 

Nüüd on aga Jüri kord alustada algusest ja rääkida sellest, kuidas me leidsime sobiva krundi ja mis takistused selle otsimisel olid. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kodu. 

See lühike ja ilus sõna tähendab erinevatele inimestele erinevatel aegadel erinevaid asju. Ka minu jaoks on selle sõna tähendus ajas muutunud. Mäletan, et ütlesin Helenale: “Kodu on inimesed mitte koht.”, kui meil olid eriarvamused, sest ostsin krundi Tallinna lähedale. Selleks aga, et rääkida miks, pean ma rääkima, mida veel minu jaoks kodu tähendab, sest ükski asi siin maailmas ei kipu olema nii must-valge, et selle viie sõnaga kokku saab võtta. Ega saa või tahagi ma rääkida kellegi teise eest, sest sõnadel on, sügaval meie sees, väga erinevad juured ning tähenduse varjundid.
Esimest korda meie krunti vaatamas- ilmselgelt mulle tegelikult meeldis!

Minu jaoks on alati olnud oluline mõte sellest, et kodu ei peaks olema suur kuluallikas. Pangalaen on üks asi, see on mööduv nähtus. Halvasti ehitatud kodu on ja jääb kulu allikaks lisaks pangalaenule. Selle võib muidugi ära müüa aga siis oled nullpunktis tagasi. Tuleb muidugi tõdeda, et maja osta on palju lihtsam, kui ehitada. Tõenäosus aga, et sa leiad endale sellise maja nagu sa tahad, sellises kohas nagu sa tahad on väike. Palju lootusetum on asi muidugi siis, kui sul on “erisoove”. Ehk juhtud soovima, et maja ei lekiks sooja nagu sõel, oleks mõistliku planeeringuga ning ei koosneks kahest kipsplaadist plekk karkassil mille vahel on vill nagu eelmise ehitusbuumi lõupus neid põllule ehitati. 

Seega koostasin ma juba ammu endale lihtsa plaani majani jõudmiseks. Üks: leia sobiv krunt. Kaks: leia sobivad arhitektuuri lahendused. Kolm: leia sobiv ehitaja. Energiatõhusa maja ehitamisel on need kolm alustala kõige suurema mõjuga. Liig-kallis maja ei saa olla energiatõhus, sest investeeringud ei tasu end iial ära.

Asukoht, asukoht, asukoht. 

Kui ma peale eelmist kinnisvarakrahhi korterit ostsin, ja miks ka mitte ühtäkki olid korterite hinnad kaks korda odavamad, siis vaatasin ka krunte, sest tegelikult oleks jaksanud ka krundi eest laenu maksta, sest ka krundid olid järsku mõistliku hinnaga. Pangad muidugi enda huvides ainult maa ostmiseks laenu anda ei taha, isegi, kui on ilmne, et laenu eluea jooksul ei saa maa hind muud teha, kui tõusta ja tegemist on mõistliku sammuga, et kunagi maja ehitada. Panga eesmärk pole paraku lasta inimestel mõistlikult käituda vaid võimalikult riskivabalt, võimalikult suurt tulu teenida. Ehk pangale on kasulik, kui sa võimalikult palju korraga (maa ja maja koos) võimalikult pika aja peale laenu võtad. Näiteks võttes pangalt 30’000 Eurot 5 aasta peale 2.5% intressiga maksad pangale intresse kokku 1’945.25, kuid 15 aasta peale võttes maksad pangale intresse 6’006.62, tõsi esimesel puhul tuleb kuumakse üle kahe korra (2.58 korda) suurem. Seega jäi krundi ost toona pelgalt soovunelmaks. Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida.

Krundi asukoht on kõige suurema mõjuga energiatõhususe saavutamisel, sest ainus töötav viis 2020 aastal kehtima hakkavate energiatõhususnõuetele vastavat maja ehitada on ehitada passiivmaja nõuete/soovituste järgi. Keda täpsemalt huvitab võib lugeda Kredeksi lehel olevat, Tehnikaülikooli kostatud “Liginullenergia eluhooned väikemajad” juhendit. Passiivmaja ehitamiseks on määrava tähtsusega maja suurema fassaadi külje paiknemine otse lõunasse (see tagab ka päikesepaneelide parema effektiivsuse, kui neid katusele tahta paigaldada). Lõunasse seetõttu, et passiivmaja üritab maksimaalselt ära kasutada päikest energiaallikana, läbi lõunasse suunatud suurte aknapindade. Kui tasuta lõunat pakutakse, tuleb see ikka vastu võtta.

Kui teie oma maja just kuhugi metsa ei ehita siis paraku kehtivad sellised asjad nagu detailplaneeringud. Detailpaneeringute koostajad aga pole ilmselgelt kuulnud midagi põhja-lõuna suunast, ega energiatõhususnõuetest, sest enamustel kruntidel ei saa maja isegi ligilähedaselt küljega lõunasse suunata. 
Valla arhitekt ajab näpuga oma ehitus joont asendiplaanilt taga ning kui temalt küsida, kuidas nad 2 aasta pärast kavatsevad ehitusseadusele vastavalt üldse midagi ehitada oma vallas, siis ei tule sealt midagi otseselt vastuseks, see ei ole nende probleem. Ilmselt muidugi midagi saab ehitada aga siis unustagem ära sõnad “energiatõhus” ja “kulupõhine”.

Kuhu ma jõuda tahan on see, et tegelikult on ka sobiva krundi leidmine üsna keeruline, mis koosneb kinnisvaraportaalis tuhlamisest, detailplaneeringute lugemisest ja lõpuks ka kohal käimistest ja mõnikord on ideaalne krunt lihtsalt liiga kallis ja tuleb pea norus edasi vaadata. Kuid kindlasti tasub nendel kruntidel silma peal hoida, sest nad võivad kõigile liiga kallid tunduda ning mingi lootus on, et see hind lõpuks langeb. Seda lõpliku maja krunti käisin ma aasta enne ostmist korra vaatamas aga siis oli hind liiga pöörane, et isegi mõelda ostmisele - aga ilus krunt oli. Aasta hiljem märkasin, järjekordsel otsingu ringil teda uuesti nüüd juba madalama hinnaga, mis oli siiski veidi rohkem, kui mulle oleks meeldinud. Selle krundi tegi kalliks tema suurus, ruutmeetri hind oli tegelikult päris lähedal masu järgsele ajale. Rääkisin ja kauplesin maakleriga ning sain natukene hinda alla - nüüd oleks rumal olnud ostmata jätta.

Notarisse tuli üks väga armas pere oma pisitütrega, kes oli oma elu ja tegemised Soome kolinud. Neil oli silmnähtavalt kahju sellest maalapist lahti lasta ning nad soovisid, et ma ta eest hästi hoolitseks. 

Meil on isegi puud! :) 

You Might Also Like

3 kommentaari

 1. Väga hästi kirjutatud!

  VastaKustuta
 2. Kas otsite laiendada tootmist, osta uusi seadmeid, alustada äri, laiendada oma turge või kasutada käibekapitali konkreetsete projektide jaoks? Täna võtke meiega ühendust, et saada laenu oma projekti rahastamiseks või võlgade ja muude isiklike rahaliste vajaduste tasumiseks. nende laenutaotlused töödeldakse kahe tööpäeva jooksul. Teie rahalisi vajadusi rahuldatakse 2% tasemel. Kuna laenutaotlejal on õigus taotleda laenu koos järgmise teabega:

  TÄISNIMI:...
  SEKS: .........
  AADRESS: ......
  RIIK:.........
  TELEFONINUMBER:......
  FAX NUMBER (kui on olemas): .........
  Okupatsioon: ........
  KASUMI TULU: .......
  LAENU KOKKU: .........
  LAENU EESMÄRK: ........
  TAGASIMAKSU KESTUS: .......

  Kõik taotlused tuleb saata meie ettevõtte e-posti aadressile: (Rusafaslemloanfirm@hotmail.com)

  VastaKustuta
 3. Kas otsite laiendada tootmist, osta uusi seadmeid, alustada äri, laiendada oma turge või kasutada käibekapitali konkreetsete projektide jaoks? Täna võtke meiega ühendust, et saada laenu oma projekti rahastamiseks või võlgade ja muude isiklike rahaliste vajaduste tasumiseks. nende laenutaotlused töödeldakse kahe tööpäeva jooksul. Teie rahalisi vajadusi rahuldatakse 2% tasemel. Kuna laenutaotlejal on õigus taotleda laenu koos järgmise teabega:

  TÄISNIMI:...
  SEKS: .........
  AADRESS: ......
  RIIK:.........
  TELEFONINUMBER:......
  FAX NUMBER (kui on olemas): .........
  Okupatsioon: ........
  KASUMI TULU: .......
  LAENU KOKKU: .........
  LAENU EESMÄRK: ........
  TAGASIMAKSU KESTUS: .......

  Kõik taotlused tuleb saata meie ettevõtte e-posti aadressile: (Rusafaslemloanfirm@hotmail.com)

  VastaKustuta

Subscribe